Hospicjum św. Anny w Lubartowie, jako jedna z nielicznych placówek w województwie lubelskim, prowadzi działalność stacjonarną i domową dla osób terminalnie chorych na nowotwory. Udziela opieki medycznej, pielęgniarskiej i duchowej.

Tylko w roku 2018 opieką stacjonarną i domową zostało objętych 281 chorych, zaś w latach 2007- 2017 aż 2886 osób. Pomoc, o której mowa, świadczona jest nieodpłatnie.

Do działania Hospicjum niezbędne są środki pieniężne, które częściowo pozyskujemy z Akcji „Pola Nadziei”. Fundusze te przeznaczamy na pomoc osobom, które w obliczu śmiertelnej choroby, w bólu, niejednokrotnie w samotności, w poczuciu żalu, oczekują wsparcia medycznego i duchowego. Zarówno dla nich, jak i dla nas - ważna jest każda, nawet ta naznaczona cierpieniem chwila. Chwila godnego życia, chwila godnego odejścia.

Sytuacja finansowa Hospicjum wygląda następująco: zasadniczą część świadczeń zrefundował Narodowy Fundusz Zdrowia ( 2 065 757,93 zł). Potrzeby Hospicjum są jednak znacznie większe, gdyż zależy nam na zachowaniu najwyższych standardów dla cierpiących pacjentów, jak również ich bliskich. W 2018 roku zakupiliśmy sprzęt niezbędny do opieki nad pacjentami (macerator, dezynfektor, podnośnik, wannę, łóżko) za kwotę 100 tys. zł. Na leki dla pacjentów wydaliśmy ponad 115 tys. zł. Zarząd Lubartowskiego Stowarzyszenia Hospicjum św. Anny pracuje w ramach wolontariatu, nie pobierając żadnego wynagrodzenia.

Ogólnopolska Akcja „Pola Nadziei” przybliża problematykę opieki nad osobami terminalnie chorymi, edukuje społeczeństwo (zwłaszcza biorącą w niej udział młodzież i dzieci), uczy wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka oraz samarytańskiej postawy, której sensem jest bezinteresowne pochylenie się nad cierpiącymi fizycznie i duchowo.

Zachęcamy, zatem Państwa do aktywnego wsparcia akcji „Pola Nadziei”, która odbędzie się w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łucce 14 kwietnia  2019r. (Niedziela Palmowa). Wierzymy w Waszą dobrą wolę, otwarte serca i dobroć, którą zechcenie okazać.

Za pomoc - w imieniu chorych, ich rodzin oraz Zarządu Lubartowskiego Stowarzyszenia Hospicjum św. Anny - dziękujemy.

Więcej informacji na temat lubartowskiego hospicjum można uzyskać na stronie internetowej: www.hospicjum.lubartow.pl.

Z poważaniem Ks. Andrzej Juźko
Wiceprezes Jerzy Zbiciak